Odlož tužku, zapoj hlavu

Ano, o tom je přesně copywriting. Anebo by tím měl minimálně začít. Copy je u nás stále zatím v plenkách, o to víc je potřeba, abych o něm s lidmi kolem sebe mluvila. Copywriting totiž není jen hezký, líbivě napsaný text. To máte jako s dortem.

Zákusek, na který dostanete chuť hned na první pohled, vás zaujme vizuálně. Krásně nadýchaný, politý čokoládou, ozdobený marcipánem. Lákavé pro oko, ale co chuťové buňky? Vždyť právě o ty jde především. Pokud se do takového dortíku zakousnete, očekáváte, že jeho chuť bude ladit s tím, jak vypadá. Že vyhoví vašim představám a skvěle si na něm pochutnáte. Tedy že splní cíl, za kterým jste si pro něj do cukrárny přišli.

A o tom je i dobře napsaný text. Nestačí, aby se vašemu zákazníkovi líbil na povrchu, musí chutnat i do hloubky. A tam už je potřeba zapojit kousek hlavy. Co si od sdělení lidé slibují? Očekávají, že jim přinese něco konkrétního? Že je přesvědčí o tom, proč si váš produkt koupit? Nebo že u vás najdou tipy, jak zboží správně použít? Schopný copywriter si předtím, než vezme do ruky tužku a papír, promyslí, co bude hlavní myšlenkou textu, k čemu má zákazníka přimět nebo přivést. Zkrátka jaký vzbudí pocit, až si ho zákazník přečte. Copywriting tedy není jen o psaní, ale hlavně o přemýšlení.